Výber a príprava psa, posudzovanie
- Hľadáme šteňa
Anonymné internetové stránky a diskusné fóra nie sú žiadnou zárukou serióznych informácií o chovateľovi alebo jeho chove. Dočítate sa hromadu nezmyselného ohovárania, namiesto informácií, o ktoré by ste sa naozaj mohli oprieť.
Rovno si povedzme, že chcieť po chovateľovi aby nám vybral zaručeného dvojmesačného šampióna, je čistý nezmysel. Žiadny rozumný chovateľ vám nič takého nesľúbi. Keď chcete hotového šampióna, musíte začať zháňať dospelého jedinca a ten bude samozrejme niečo stáť. Ideálny záujemca o budúceho šampióna bude od chovateľa chcieť jedinca, ktorý z pohľadu chovateľa nemá zásadnejšie nedostatky, ktoré by mu bránili vo výstavnej kariére. Vie, že zbytok práce už musí so psom odviesť sám. Pomôže mu čo najkvalitnejšou stravou, perfektnou starostlivosťou, dostatkom pohybu a celkového vyžitia, čo najlepšou socializáciou a tým, že v ňom podporí najlepšie kvality, ktoré má budúci šampión mať. Všetko potom korunuje temer profesionálnym predvedením na výstave. To je základ úspechu väčšiny špičkových chovateľov, majiteľov a vystavovateľov.
Váš budúci výstavný pes by mal v dobe odberu vykazovať všetky znaky typické pre plemeno a mal by sa javiť ako spokojné a zdravé šteňa. Malo by to byť síce roztomilé psie batoľa, ale s už dobrými pohybovými schopnosťami, kostra by mala byť dostatočne silná s ohľadom na vek, končatiny rovné, oči jasné, sliznice zdravo sfarbené, povaha zvedavca. Chovateľ by vám mal povedať maximum svojich osobných poznatkov, čo sa momentálneho vzhľadu, zdravotného stavu aj povahy týka. Pozorne ho počúvajte a pýtajte sa na všetko čo vás napadne, aj keby sa vám zdalo, že je to úplná banalita. Správny chovateľ sa stane vašim spojencom a radcom vo všetkom, čo budete potrebovať, pretože to bude on, kto si raz s rozochvením vypočuje vaše hrdé oznámenie, že jeho odchovanec je šampionom.
Chôdza na vodítku je jedným zo základných prvkov, ktoré bude majiteľ výstavného jedinca potrebovať. V prvých dnoch učíme šteňa spolužitiu s bežným obojkom a vodítkom. Akonáhle je zafixované zvyčajné používanie vodítka, čo netrvá dlhšie ako týždeň pri opakovaní niekoľkokrát denne poprekladanom hrou, je možné začať pracovať s vodítkom výstavným.
Najdôležitejším predpokladom budúceho úspechu je vzájomná radosť zo spoločne stráveného času, priateľský kontakt vystavovateľa a psa a chuť k práci. Tomu všetkému predchádza aj veľmi dôležitá časť individuálnej socializácie šteňaťa do troch mesiacov veku a základná výchova do šiestich mesiacov. Skôr ako vezmete šteňa prvýkrát na výstavu, čo je na niektorých výstavách možné už od troch mesiacov, mal by byť váš zverenec pripravený tak, aby ho nič neprekvapilo. Predovšetkým spoločenstvo ľudí a psov rôzneho veku by sa pre neho malo stať niečím úplne samozrejmým. Berte ho so sebou do rôznych prostredí, striedajte miesta aj akcie. Šteňatá by mali chodiť na stanice, do metra, pred nákupné centrá, do reštaurácií, parkov, do hál aj na veľké trávnaté plochy, jazdiť autobusom či vlakom, byť zvyknuté cestovať v aute, v prepravke pre väčšiu bezpečnosť.
S vekom okolo troch mesiacov prichádza prvé testovacie obdobie. Tu a tam sa šteňa rozhodne, že urobí niečo po svojom, občas neposlúchne, skúsi vás prechytračiť podľa svojich inštinktov, pravidelne overuje ako ste v svojich zásadách pevný. Nedá sa nič robiť, musíme sa naučiť, ako byť dobrým vodcom svorky a ako zrozumiteľne komunikovať so svojím psom.
V prvom rade sa musíte naučiť na svojho psa správne hovoriť, čo znamená výrazne a adekvátne danej situácii intonovať a používať svoj hlas. Pes so svojím skvelým sluchom veľmi citlivo zachytí rozdiely vo vibráciách našeho hlasu a je schopný na ich základe reagovať trebárs aj na vašu náladu. Slovám nerozumie, ale hlavné druhy intonácii si časom priradí k typickým situáciám, ktoré zažíva, či už je to vaša radosť, nadšenie, zlosť, smútok, sklamanie atď. K výchove nie len výstavného psa budete potrebovať vedieť používať tri základné druhy intonácie hlasu. Je nutné zreteľne odlíšiť pochvalu, povel a zákaz.
- Pochvala
Pochvala je základ všetkého pozitívneho učenia a nikdy jej nie je dosť. Chváliť šteňa i dospelého psa je to najdôležitejšie čo pre neho môžete pri vzájomnom spolužití urobiť. Veľmi radostná a láskavá intonácia znamená nasledujúcu odmenu či pohladenie a je pre psa príjemným zážitkom, pre ktorý dokáže aj nemožné. Ukážte šteňaťu svoju radosť a nadšenie. K najčastejším chybám patrí malá radosť psovoda, nedostatok energie v hlasovom prejave a vyslovenie pochvaly v nesprávnom okamihu.
- Povel
Povel je slovo, na základe ktorého by mal pes vykonať požadovanú činnosť. Intonácia by mala byť rázna a rozhodná a slovo príkazu stručné. Mali by ste si tiež ujasniť, aké povely, kedy a pre čo budete používať, abyste ich používali jednotne a bez zmien. Najčastejšími chybami sú nerozhodná intonácia, monotónne mnohokrát opakované vyslovovanie toho istého povelu a príliš dlhé slová alebo dokonca vety. Určite viete ako neomylne pes spozná, či to čo mu hovoríte myslíte vážne alebo hovoríte len tak, aby reč nestála a na prevedení akcie nebudete dôsledne trvať. Vaša nedbalá intonácia vás prezradí. Pamätajte na to.
- Zákaz
Akýkoľvek zákaz musíte vysloviť dôrazne až rozhnevane, so zreteľnou nevôľou v hlase. Základné zákazové slovo Fuj! musí znieť ako šľahnutie bičom s údernosťou hromu a už jeho vyslovenie by malo donútiť psa, aby prestal vykonávať zakázanú činnosť. Nehovorím ale o hlasitosti, len o dôraznej intonácii!
Druhú skupinu zákazov tvorí slovo Nesmieš!, ktoré sa obvykle používa ako zákaz dočasný. Nesmieš to urobiť teraz, ale inokedy ti to môžem prikázať alebo povoliť. Používať môžete i krátke rozhodné Nie! pre vymedzenie hranice nejakej činnosti psa. Vás vlastný hlas je váš najväčší pomocník v komunikácii so psom. Používajte ho s rozumom, citlivo a premyslene. A mimochodom, temer nikdy nemusíte kričať, veď pes počuje najmenej 6 krát lepšie ako my.
- Najčastejšie chyby
Najbežnejšou chybou je súčasné používanie povelu a podnetu alebo, a to je ešte horšie, ich použitie v opačnom poradí. Po vyslovení povelu alebo po geste musí nasledovať kratučká pauza, aby pes stihol zareagoať, pokiaľ už vie, čo sa po ňom chce. Pokiaľ sa učí nový prvok, bude sa mu opakovaním utvrdzovať spojenie, že po tomto povele bude nasledovať nejaký podnet, na základe ktorého má niečo vykonať. Vzápätí po prevedení požadovanej akcie nasleduje pochvala, prípadne pokarhanie a zopakovanie prvku tak, aby ho pes správne pochopil. S pochvalou je to rovnaké ako s trestom. Musí prísť v správnom okamihu.
Základy už poznáte a možno sa môže zdať, že vyraziť so šteňatom na výstavu, je príliš trúfalé, ale nie je to tak.
- Stručný návod
Pred odjazdom šteňa dostatočne vyvenčite v známom prostredí, prevážajte ho v prepravke alebo mu so sebou vezmite jeho deku, ktorá mu prvý vstup do neznámeho prostredia uľahčí. Nezabudnite vodu a misku, odmeny, hračky, vodítka a obojok, rovnako tak výstavné vodítka. Oblečte a obujte sa pohodlne, prakticky a s miernou dávkou elegancie, nebojte sa farieb, ktoré budú v rozumnom kontraste s farbou srsti šteňaťa. Vlhčené vreckovky alebo balíček papierových utierok je dobré mať so sebou pre prípad nečakanej udalosti.
- Ako vystavovať
U troj či štvormesačného šteňaťa, zvlášť na niekoľkých prvých výstavách, na akékoľvek dokonalé predvedenie jednoducho zabudnite. Trieda šteniat je určená k tomu, aby sa psí drobčekovia rozhliadli v novom rušnom prostredí, aby pochytili základy diania na výstave, aby zistili, že sa im budete venovať a hrať sa s nimi. Keď dorazíte na výstavu, vybavte v kľude formality avezmite šťeňa von. Venčite na normálnom vodítku. Po návrate ho odmeňte, pochválte a nechajte vydýchnuť. Pripravte si výstavné vodítka a vyhliadnite si vhodnú, kľudnejšiu chvíľu vo výstavnom kruhu. Je dôležité, aby ste na prvých výstavách boli včas a šteňaťu dali čas a priestor zoznámiť sa s prostredím skôr, ako výstava začne. Dajte mu výstavné vodítko, vyzbrojte sa hračkou a odmenami a choďte do kruhu. Hovorte na šteňa, komunikujte s ním, kludne s radostným očakávaním mu rozprávajte kam idete a čo vás čaká. Výdatné chválenie, komunikácia so psom a spoločne prejavená radosť je tým, čo je na prvom mieste. Uvoľnite sa, bavte sa, hrajte sa.
- Prvé kroky
Dajte mu možnosť zoznamiť sa s prostredím, len ho doprevádzajte a dohliadajte na to aby sa mu nestalo niečo nepríjemné. Pes, ktorý vyletí na nič netušiace šteňa zo svojho pelechu, postavenému priamo vedľa kruhu, nepatrí k tomu, čo by sa pre ďalšiu prácu hodilo. Akonáhle sa šteňa trohcu zorientuje, pripomeňte mu, že ste tam tiež. Zavolajte ho menom, akonáhle zareaguje, pochválte ho. Pomaličky začnite pracovať na tom aby s vami v rámci poskakovania obyšlo s vami kruh. Akékoľvek požadované chovanie prehnane pochválte. To je dosť dôležité! U neistých šteniat podporujte akýkoľvek záchvev radostného prejavu. Naopak ho neutvrdzujte v jeho plachom prejave vlastnou ľútosťou a neistotou s obavami, ako to všetko zvládnete. Chlácholivou intonáciou v šteňati skvele podporíte nežiadúce chovanie.
Viac ako kedykoľvek predtým sa chovajte tak, ako sa k nemu chováte doma alebo pri venčení v parku.
- Začnite u seba
Pripomeňte sami sebe, že na prvých výstavách nejde o tituly. Je úplne jedno, či bude vaše šteňa prvé alebo posledné v triede. Keď pôjdete do kruhu vystresovaný a s hrozou z toho, ako nevhodne sa vaše šteňa bude chovať a ako zle všetko dopadne, uisťujem vás, že to pre vás v skutočnosti dopadne ešte horšie. Svojím podvedomý, chovaním totiž nejakú pohromu skoro určite privoláte. Naopak ten, kto vezme začiatočnícke obdobie a vystavovanie vôbec, ako zábavu, ako formu odpočinku a možnosť tak príjemne stráviť čas so svojím úžasným psom, ten vlastne vyhrané dopredu. V prvej rade musíte byť presvedčený, že všetko dopadne najlepšie ako to len bude možné a tiež o tom, že vediete do kruhu budúcu psiu osobnosť a hviezdu. Netrápte šteňa príliš a nechcite od neho zázraky.
- Posudzovanie
Každý rozumný rozhodca zachádza so šteňatami jemne a obzvlášť citlivo. Pokiaľ to tak nie je, slušne ho o to požiadajte s tým, že váš psík je úplný začiatočník a ešte sa len učí. Určite budete môcť sami ukázať zuby, pokiaľ sa šteňatu nebude moc chcieť. Nie je žiadnou chybou, keď šteňa povyskočí, rozhodcu oblizne alebo sa k nemu radostne hlási. Nikdy ho za to netrestajte! Váš pes však nesmie kedykoľvek skákať po ľuďoch, rotovať okolo vás na vodítku ako neriadená strela a nevychovane obťažovať kdehoko.
Pripravte sa na pohyb v kruhu. Keď sa šteňaťu do pohybu nechce, neťahajte ho za sebou po zemi ako autíčko a neškrťte ho. Buď zaberie odmena alebo vaša rozhodnosť, ale násilie nikdy. Naopak povoľte vodítko, skúste šteňa zavolať a tvárte sa, že odchádzate bez neho. Obvykle to zaberie a šteňa vyrazí za vami. Využívajte prirodzené chovanie šteňaťa, vnímajte jeho reakcie a pracujte s nimi. Dávate základ budúcej súhre vašej dvojice. Než sa nazdáte, máte prvú výstavu za sebou. Odveďte šteňa na miesto a pochváľte ho!
Dosiahnutí 9 mesiaca veku sa podľa znenia výstavných poriadkov stáva zo šteňaťa junior alebo mladý jedinec. Z triedy dorastu prechádza do triedy mladých a ponúka sa mu možnosť začať súťažiť o juniorské tituly šampiónov.
- Tréning a hry
Polrok sa môže zdať ako krátka doba ale mladí jedinci sa stihnú zo šteniatok premeniť k nepoznaniu. Vyrastú, ustáli sa ich typ, spomalí vývoj kostry, vymodeluje sa hlava a srsť sa obvykle premení na dospelú. Stojí pred nami nádejný jedinec, ktorý potrebuje už len čas aby vyspel a vyzrel. Vždy je potrebné si pamätať, že nemáme v rukách úplne hotového psa. Na to si musíme počkať do troch, niekedy do štyroch rokov veku, kam spadá vrchol výstavnej kariéry väčšiny šampionov.
- Puberta
Už takmer vychovaný a zvladateľný psík zrazu prestáva poslúchať, zabúda povely, robí, že nepočuje a skúša svojho majiteľa dostať alebo trucovať, nechce stáť či ukázať zuby.
Je na majiteľovi, aby toto citlivé obdobie vzal do úvahy a nenechal sa ním znervózniť. V tréningu sa vráťte o pár krokov späť, zvoľnite nácvik, o niečo viac sa starajte o kontakt so psom a dôsledne trvajte na prevedení cvikov alebo prvkov vystavovania. Nenechajte sa vytočiť ani zneistieť, aj napriek tomu, že budú na vás kladené väčšie nároky. Vytrvajte, hrajte sa so psom ako inokedy, snažte sa nájsť čokoľvek, čo mu pripomenie jeho predchádzajúce pozitívne skúsenosti a čo ho vráti do reality.
- Junior na prvej výstave
Mnoho majiteľov ide so svojím psom na prvú výstavu do triedy mladých. Zatiaľ čo u šteniať a dorastencov je možné mnoho vecí odpustiť, juniori veľakrát súperia s prekvapivo silnou konkurenciou a nováčikovia to nemávajú až také jednoduché. Veľa jedincov býva vo veku okolo 9 mesiacov prestavaná. Hovorí sa tomu juvenilná prestavanosť a stav sa obvykle s ďalším vývojom upraví. Šikovný handler s ovladateľným psom si s takouto situáciou poradí a predvedie ho tak, že prechodný nedostatok šikovne schová alebo jeho prejav zníži na únosnú mieru. Začiatočník prestavanosť z nedostatku skúseností zvýrazní ťahaním psa za zadok hore alebo nevhodným spôsobom postavenia.
- Juniorské stúpajúce hviezdy
Majitelia, ktorí na kariére svojho psa sústavne pracujú, vedú do triedy juniorov už skutočnú nádej. Mnohí dobre vedia, že čím skôr je jedinca vidieť vo finálovom kruhu, tým skôr sa zaradí medzi úspešných v dospelosti. V niektorých štátoch sa medzi víťazným mladým psom a fenou, zvyčajne pred súťažou o víťazstvo v plemene, vyberá najlepší junior a ten potom postupuje do finále skupiny FCI mladých alebo do súťaže, kde súperia všetci juniori bez rozdielu pohlavia, plemena či skupiny FCI. V iných štátoch postupuje do finále mladý pes i fena, ale potom je súťaž obvykle posudzovaná podľa pohlavia, o titul Najlepší mladý pes a Najlepšia mladá suka. Pokiaľ vyhraje triedu s mladým jedincom, doporučujem ihneď si naštudovať katalóg a zistiť si aké súťaže sa vás ešte týkajú, inak sa môžete pripraviť o zaujímavé umiestnenie. Je nutné dodať, že sú výstavy, kde žiadne súťaže pre juniorov nevedú. Nie sú totiž povinné.
- Špeciálne obdobie navyše
Len v juniorskom období nájdete 3 mesiace, kedy sa môžete rozhodovať s prihlásením psa do triedy mladých, strednej, pracovnej a otvorenej. Je to preto, že do triedy mladých je možné psa prihlásiť až do veku 18 mesiacov, čo uľahčuje prípadné plnenie juniorského šampionátu. Naopak ale triedy stredná, pracovná a otvorená sú otvorené už od 15-tich mesiacov. Záleží na tom, či potrebujete so psom ešte získať titul v mladých alebo sa budete čo najskôr snažiť zahájiť kariéru medzi dospelými. Paradoxne sa tak môže stať, že jeden pes bude v tomto špeciálnom období súťažiť na rôznych výstavách až v štyroch rôznych triedach a je to v poriadku.
Dovŕšením 15 mesiaca veku psa sa z každého vystavovateľa stáva tak trochu aj manažer. Do osemnástich mesiacov môže svojho psa hlásiť podľa potreby ešte do triedy mladých, aby prípadne splnil posledné čakateľstvo junior šampióna alebo naopak, aby už v triedach strednej, otvorenej alebo pracovnej využil nové možnosti k zahájeniu šampionátu dospelých.
- Stredná trieda
Od 15 - 24 mesiacov veku môžete využiť k predvedeniu svojho psa takzvanú strednú triedu. Ako už jej názov napovedá, ide o ďalšie špecifické obdobie vývoja psa, ktoré bolo medzinárodným výstavným poriadkom a neskôr aj mnohými národnými zohľadnené evidentne k prospechu psov. Keď si predstavíte vzhľad mladého jedinca na hranici 15 až 16 mesiaca veku, určite vám neunikne, že je často neporovnateľný so vzhľadom 3 ročných a starších psov. Predovšetkým u veľkých plemien je rozdiel pomerne dlho markantný. Stredná trieda vznikla preto aby bolo možné lepšie posúdiť a porovnať kvality vekove bližších skupín psov. Medzinárodný výstavný poriadok FCI uvádza strednú triedu pre usporiadateľov ako nepovinnú, čo znamená, že sa s jej otvorením nemusíte stretnúť všade. Prax je taká, že našťastie ju väčšina usporiadateľov do propozícií vypisuje, lebo tak zatraktívnia svoju akciu pre vystavovateľov. Konkurencia tu zvyčajne nebýva až tak silná a tiež rozhodca vie, že v tejto triede môže privrieť oko nad niektorými prechodnými nedostatkami, ktoré s postupujúcim vekom pominú.
- Otvorená trieda
Ako už názov napovedá, môžu sa tu zísť psi bez akýchkoľvek obmedzení, pokiaľ dovŕšili 15 mesiacov, pričom horná hranica nie je stanovená. Pokiaľ si majiteľ psa trúfa, môže sem prihlásiť jedinca i vo veku veterána. V otvorenej triede sa schádzajú najrozmanitejšie typy konkurencie aj preto, že v niektorých štátoch sa čakateľstvo šampionátu nezadáva v triede šampionov a tak šampioni musia medzi konkurenciu práve do otvorenej triedy, aby ukázali svoje kvality a spätne zťažili situáciu menej kvalitným jedincom. Stretneme sa tu s úplnými nováčikmi, ktorí zahájenie kariéry trochu zaspali, s tými, ktorým pes vyspel neskôr, s výbornými mladými psami práve plniacimi šampionáty a s vyhlásenými šampionmi. Posudzovatelia nemávajú ľahkú prácu a súťaženie v tejto kategórii preverí vystavovateľa na 100%. Rozhoduje každá chybička i detail a rodia sa nečakaní víťazovia. Trieda otvorená je kolískou budúcich šampionov.
- Pracovná trieda
Pracovne využiteľné plemená majú od 15 mesiacov veku k dispozícii svoji špeciálnu triedu. K jej využitiu ich oprávňuje zloženie predpísanej skúšky, ktorej typ záleží na znení poriadku FCI, prípadne poriadkov národných. Úspešné absolvovanie skúšky dokladá majiteľ psa k prihláške na výstavu. Táto trieda ukazuje jedincov, ktorí okrem svojej krásy využívajú aj schopnosti, pre ktoré boli vyšľachtené. Okrem toho je pre posudzovateľov jednoduchšie porovnávať jedincov, ktorých kondícia môže niekedy zodpovedať stup-ňu ich pracovného zaťaženia. Pracovná trieda sa netýka len poľovných plemien ale všetkých pracovných plemien, ktoré sú podriadené skúške. Je na každom, aby sa v závislosti na svojom vlastnom plemene informoval, či vôbec a prípadne aké skúšky sa jeho psa týkajú.
- Trieda šampiónov
Akonáhle pes získa diplom prvého šampionátu dospelých akejkoľvek členskej zeme FCI, prípadne titul interšampióna, môže byť prihladovaný do triedy šampiónov. Súťažiť v tejto triede je ľahšie a ťažšie zároveň. Ľahšie preto, že posudzovateľ už môže trochu počítať s preverenými kvalitami psa a obvykle zadá víťazstvo vrátane ďalšieho čakateľstva šampionátu. Neplatí to ale vždy! Na druhej strane majiteľ psa musí vedieť, že sa od neho aj od psa požaduje kvalita exteriéru aj predvedenia na úrovni šampióna a aj na malé chybičky bude viac vidieť. Tiež sa stretne so silnejšou konkurenciou vyrovnanejších jedincov, ktorí sa po zisku šampionátu stávajú ukážkovými predstaviteľmi svojho plemena. Vidieť triedu šampiónov na svetových či európsky výstavách býva ohromný zážitok, ktorý si málokto nechá ujsť. Môžete sa stretnúť s výrokom :"Rýchlo si urob šampiona a choď do triedy šampionov, tam sa už veľmi dobré nedávajú!" Áno, obvykle sa v triede šampionov veľmi dobré ocenenie nezadáva, ale niekedy sa to predsa stane a môže padnúť aj známka nižšia. Ako je to možné? Občas sem majitelia nahlásia psi, ktoré získali šampionát v zemi, kde je minimálna alebo nulová konkurencia a požiadavky na skutočné kvality jedinca neboli tak vysoké, ako by mali byť. Niektorí z nich, u málopočetných plemien, mohli splniť šampionát so šťastím a bez stretnutia so silnejšími súpermi. Aj to hraje úlohu. A potom, bohužiaľ, niektorí majitelia hrešia na titul šampiona svojho psa a prihlásia sem fenu alebo psa v nevýstavnej kondícii s nádejou, že víťazstvo tak či tak dostanú. O tom, ako sa zmýlili, ich skúsený posudzovateľ presvedčí veľmi skoro. Majiteľ psa by mal byť natoľko súdny, aby kondíciu psa starostlivo zvážil a výstavu radšej oželel, ako by si mal skaziť povesť. Do poslednej kategórie potom patria veľmi výnimočné a nečakané udalosti, kedy sa naopak napríklad neznalosťou špecifík niektorého plemena prejaví na strane posudzovateľa a zníženie známky bude mať tento dôvod. Asi poznáte porekadlo, že nie je interšampióna bez védečka, abčas ani bez známky dobrý. Nič z toho by vás nemalo zaskočiť, veď výstavy sú len koníček a ľudia sú tvorovia omylní.
- Vystavovanie dospelého psa
V uvedených triedach musíte počítať s tým, že sa od vás i od vašeho psa očakáva solídny výkon. Majiteľ by už mal byť poučený, pes na výstavy zvyknutý a dvojica zladená. Času na tréning bolo dosť a budúcemu šampiónovi skutočne začala výstavná kariéra. Ani tak ale nezabudnite na pochvaly, hru a bežnú rutinu. Nezabudnite sa na výstavách baviť a robiť si navzájom radosť.
- Trieda veteránov
Podľa výstavného poriadku FCI ide o triedu vypisovanú nepovinne pre psy a suky staršie ako 8 rokov, ale v praxi sa s ňou stretávame na každej výstave. Dolnú vekovú hranicu ôsmich rokov dodržuje aj náš výstavný poriadok, zatiaľ čo na niektorých zahraničných výstavách je vek veteránov vymedzený siedmymi rokmi, niekde dokonca šiestimi. Vidieť starších psov vo výbornej kondícii, niekedy aj v takej, že získajú titul víťaza plemena a porazia celú novú generáciu je povzbudivé a ide o skvelú vizitku chovateľa aj majiteľa psa.
- Čestná trieda
Ide o nepovinne otváranú triedu. V rámci tejto triedy vystavovatelia obvykle predvádzajú svoje, výstavne veľmi úspešné, psi alebo suky. Druh a množstvo potrebných titulov stanovujú buď výstavný poriadok klubov alebo propozície výstavy. Najčastejšou podmienkou býva priznaný titul interšampion alebo národný šampionát. V rámci klubových výstav, kde sa často stretne viac jedincov, býva určované poradie a udelovaný titul víťaz čestnej triedy, prípadne titul víťaz triedy mimo konkurenciu.
Zajtra je výstava
- Prvý krok
Najprv si pripravíme "papiere". Preukaz pôvodu psa, očkovací preukaz alebo pet pasport, vstupný list, mapu miesta, osobné doklady, výstavné vodítko, pripínací špendlík alebo puzdro na číslo.
- Druhý krok
Pripravíme tašku pre psa - misku na vodu, psiu deku, hračky, piškóty alebo iné odmeny. Vrecká na exkrementy, uterák a vlhčené vreckovky na ruky.
- Tretí krok
K výbave patrí často fotoaparát alebo videokamera. Poslednou fázou je balenie, ktoré zahrňuje klietku alebo prepravku pre psa, prehoz na ne, skladacie stoličky a slnečník. Začiatočníci si samozrejme vystačia len s minimálnym vybavením, ktoré zodpovedá ich potrebám (ich vlastné doklady, doklady pre psa, misku a vodítko). Od okamžiku kedy vstúpite za brány výstaviska už nie ste anonymný človek ale majiteľ výstavného psa. Vykročte pravou nohou a užite si deň ako najlepšie dokážete. Každý je neopakovateľný a každý sa koná iba raz.
Posudzovanie v skratke
Čo sa bude diať skôr ako sa dostanete do kruhu a čo potom?
Najprv si naštudujte katalóg, kde sa dočítate v akom poradí budete nastupovať do kruhu. To znamená, ktoré plemená skôr, ktoré neskôr a ako sú radené výstavné triedy. Sledujte starostlivo pokyny vedúceho kruhu. Priebežne kontrolujte poradie posudzovaných tried, obvykle vám pomôžu čísla iných vystavovateľov v kruhu. Zhruba dvacať minút pred vaším odhadovaným vstupom do kruhu choďte vyvenčiť psa, aby ste sa neskôr vyhli trápnym situáciám pri predvádzaní čúrajúceho psa alebo suky. Pripevnite si katalógové číslo. Psovi sa venujte tak, aby bol stále absolútne v pohode.
V kruhu dbajte na pokyny posudzovateľa a včas si spomeňte ako starý je váš pes, čo býva prvá testovacia otázka. Podľa nej sa pozná, či rozumiete jazyku. Sledujte posunky a pokyny posudzovateľa, chvíľu niekam pobehnete, chvíľu postojíte, potom znovu pobehnete a pokiaľ budete sledovať svojho psa a budete kľudný, prebehne posudzovanie tak, že si to skoro nevšimnete. Vzpamätáte sa až keď budete z kruhu vonku. A prvú výstavu máte za sebou.
Sme v kruhu, ako na to?
Akonáhle vstúpite do výstavného kruhu, nemali by ste sa sústrediť na nič iné ako na svojho psa a na posudzovateľa. Čiastočne musíte vnímať tiež svojich najbližších susedov vystavovateľov.
Nemali by ste sa nechať rozptýliť poznámkami divákov ani iných majiteľov či chovateľov.
Po vstupe do kruhu si obhliadnite situciu a zaujmite svoje miesto. Z katalógu viete, či pôjdete prvý, posledný alebo medzi inými súťažiacimi. Zaradiť sa musíte podľa poradového čísla ale v rámci umiestnenia v rade vystavujúcich sa dá všeličo ovplyvniť. Z hľadiska pohybu v kruhu je veľmi výhodné byť prvý alebo posledný. Z krajného miesta máte možnosť ideálne voliť tempo klusu, miesto pre postoj psa a taktiku svojho pohybu v kruhu. Vzhľadom k tomu, že rozhodca si v priebehu posudzovania psov často radí podľa ich predpokladaného umiestnenia, čaká pri tomto preraďovaní, každého z vás aj úloha najťažšia, úloha vystavovateľa uprostred radu. Preberme si jednotlivé pozície.
Pozície v kruhu
Keď ste prvý, dbajte na to, aby ste ostatných vystavovateľov nebrzdili zbytočne pomalým tempom. Radšej si trochu skráťte dráhu a bežte viac do stredu kruhu, čím svoj pohyb bez prudkých zmien dostatočne zrýchlite. Je to pekná ukážka ohľaduplného chovania vystavovateľa. Z prvého miesta musíte dávať dobrý pozor na rozhodcu a jeho pokyny, pretože sa podľa vás riadia ostatní. Keď dá napr. rozhodca pokyn k zastaveniu a vy máte možnosť ísť ešte jeden či dva metre, napríklad v lete do tieňa, namiesto okamžitého zastavenia, choďte ďalej. Rovnako sa posuňte z miesta, kde je za výstavným kruhom nepríjemný pes alebo iný rušivý element, ako napr. pani s párkom, či suka po háraní a pod. Ako posledný v poli máte vynikajúcu možnosť určiť vhodné tempo pohybu pre svojho psa bez obmedzenia ostatných vystavovateľov. Musíte si ovšem na začiatku pohybu nechať odstup od predchádzajúceho psa pre prípad, že by tento bol nepríjemne pomalý. Ďalej vám stačí sledovať psov pred vami. Samozrejme sa môže stať, že vás v malom kruhu zanedlho dobehne prvý vystavovateľ a v tom momente už musíte byť v myšlienkach pripravený na najbežnejšiu eventualitu:
" Som uprostred!" Čo teraz? Musíte predovšetkým včas odhadnúť skúsenosti vystavovateľa pred vami.
Pri pohybu totiž môžu nastať tri situácie.
Vystavujúci pred vami ...
1. ide v ideálnom tempe,
2. ide príliš rýchlo a medzi vami vzniká nepríjemná medzera,
3. ide príliš pomaly a brzdí vás.
V prvom prípade máte po starostiach a môžete sa celkom sústrediť na svojho psa. V druhom prípade si zkráťte dráhu a stratu plynulo dobehnete. V treťom prípade si musíte naopak dráhu maximálne predĺžiť a využiť každý centimeter priestoru. Choďte preto až tesne pri hranici kruhu, dôsledne prechádzajte tiež rohy kruhu. S predĺžením dráhy získate tak potrebnú správnu rýchlosť a vystavovatelia idúci za vami, pokiaľ sú šikovní, sa za vás s úľavou pridajú.
Ďalšie nebezpečenstvo pri pozícii v strede pola na vás číha v podobe vystavovateľa idúceho za vami. Nie vždy je vystavovateľ skúsený a s dobre pripraveným psom. Môžete tiež očakávať, že vám bude jeho pes šľapať na päty, to v lepšom prípade. V tom horšom prípade sa jeho pes bude pliesť do cesty vašemu psovi a bude ho rušiť. Riešením je otočiť sa na nasledovníka a slušne ho požiadať, aby za vami dodržoval odstup. Väčšinou sa potom situácia zlepší. Čo ovšem robiť v prípade, že za vami idúca osoba ide ako v snách, na podnety nereaguje a cestu si razí ako tank? Kľudne a bez obáv ju nechajte aby vás predbehla a nezúfajte, že ste sa posunuli o miesto späť. Rozhodca alebo vedúci kruhu rýchlo zaistí aby osoba, vystavujúca štýlom "hon na medveďa", bola zaradená na niektorú zo zadných pozícií alebo ju pre istotu a ochranu zdravia všetkých okolo zastaví.
Nech už sa stretnete v akejkoľvek konkurencii, mali by ste byť k sebe navzájomn ohľaduplní. Nechajte si okolo seba dostatok miesta, nedýchajte si na chrbát, v postoji nelepte psov na seba. Zbytočne sa rušíte.
Z perličiek jeden príklad za všetky. Nie je to tak dávno, keď som sa vo finálovej súťaži dostala za dvoch zarytých súperov. Obidvaja vedeli, že im budem veľkou konkurenciou ale nedokázali potlačiť svoju vzájomnú nevraživosť a dohovoriť sa. Výsledok sa samozrejme dostavil. Prvá dvojica v pohybe mierne zaostala, druhá tej prvej svojou rýchlosťou "šľapala na päty". Prvý pes sa teda nekľudne otáčal na druhého a ten mu na oplátku čuchal zadok. Nepomohla ani rozhodcom nariadená výmena miest oboch psov. A výsledok? Moja suka, ktorej som urobila dostatok miesta aj dostatočnú vzdialenosť od oboch súperov, si behala v kľude a s prehľadom zvíťazila podľa príslovia: "Kde sa dvaja bijú, tretí víťazí". Tak si to pamätajte a snažte sa chovať športovo. Každému sa totiž jeho lumpačiny raz vrátia ...
Zdroj : Ing. Libuše Brychtová, www.planetazvirat.cz
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie